Szóval, ha még sajtot sem, akkor mégis mit esznek a vegánok? És miért tűnnek olyan agresszívnek? Különben is, rossz ember az, aki húst eszik?
Mindegy, hogy állatbarát vagy, a ökolábnyomodat szeretnéd csökkenteni, vagy éppen egészségesebben szeretnél étkezni, a növényi étrend egy szuper lépés lehet a jó irányba. Azonban ahogy minden váltásnál, a vegánná válás során is ütközhetünk nehézségekbe.
Niki a saját történetén keresztül fogja elmesélni, ő miért döntött hat évvel ezelőtt a vegán életmód mellett, sikerélményeit és nehézségeit egyaránt megosztva. Kigubancol néhány gyakori kérdést is – köztük a leírás elején szereplőket – és megoszt rengeteg olyan hasznos tippet és segédeszközt, amivel könnyebb lesz elindulni a brokkolikkal szegélyezett ösvényen.
Ha szeretnél kevesebb húst és tejterméket fogyasztani, szemezel a vegánsággal, vagy csak érdekelnek annak pozitívumai, akkor január 17-én a KAPTÁRban a helyed, ahol egy 100%-ban előítéletmentes workshoppal várunk.
Niki a Green Guide Budapest nevű, városi fenntarthatósági projekt alapítója, illetve a világ vezető vegán és vegetárianus védjegy-kibocsátó szervezetének, a V-Label-nek a munkatársa.
A Veganuary kampány az Egyesült Királyságból indult közel tíz éve, azzal a céllal, hogy minél szélesebb rétegeknek mutathassa be, milyen módokon segíti a veganizmus bolygónkat és annak összes élőlényét, illetve hogy segítséget nyújtson azoknak, akik egy hónapra kipróbálnák ezt az életmódot.
- Közösségi bérlet (egy hónapig jöhetsz a közösségi eseményekre) 6900 Ft +ÁFA
- 1K Közösségi Bérlet (egy hónapig jöhetsz a közösségi eseményekre + egy nap dolgozhatsz a KAPTÁRból) 8900 Ft +ÁFA
- Co-working bérleteinkről ITT találsz több információt.
- Egyéb közösségi eseményeinkről ITT találsz bővebb leírást.