A digital nomád életstílus évek óta egyre népszerűbb, és ez nem véletlen. Izgalmas új városokat felfedezve, utazgatva vagy épp pálmafák árnyékában dolgozni egy hűsítő limonádéval a kezedben, egy laptoppal az öledben, kötöttségek nélkül, miközben azt csinálod, amit szeretsz… Na persze digitális nomádnak lenni nem csak ennyit jelent, és nem is mindig ilyen egyszerű, de ha téged is vonz ez az életforma, tarts velünk, és elmondjuk hogyan dolgozhatsz te is úgy, hogy közben felfedezed a világot, és azt is megmutatjuk, mit kínál számodra a KAPTÁR digitális nomádként!
Digitális nomád jelentése
A digitális nomádok (digital nomad) olyan személyek, akik a modern technológia adottságokat kihasználva szinte bárhonnan tudnak dolgozni. Legtöbbször csak egy laptopra és internetre van szükségük, így nem jelent problémát, ha közben országról-országra költöznek, vagy folyamatosan úton vannak, hogy felfedezzék a Föld kulturális csodáit. Ez a rugalmasság és a mobilitás az, ami megkülönbözteti a digitális nomádokat a hagyományos irodai munkavállalóktól.
A munka világa folyamatosan változik, amelyre a pandémia is nagy befolyást gyakorolt. Az online munkák térnyerésével, és a munkáltatók egyre nagyobb rugalmasságával a digitális nomádok száma folyamatosan növekszik.
Egy részük saját vállalkozáson dolgozik, egy részük hosszabb-rövidebb távú projektekkel foglalkozik szabadúszóként, mások pedig alkalmazottként dolgoznak távmunka keretein belül. Rengeteg lehetőséged van, és az, hogy te melyik utat választod, teljesen a te igényeiden és beállítottságodon múlik.
Digitális nomád munkák
Lehet, hogy már most olyan munkát végzel, amit könnyedén tudsz “nomádosítani”, de az is lehet, hogy teljesen át kell képezned magad ahhoz, hogy ilyen rugalmas körülmények között tudj dolgozni. Javasoljuk, hogy ehhez az életvitelhez olyan piacképes szakmát találj, amit szívből szeretsz. Szerencsére egyre több helyen találhatsz olyan tanfolyamokat, ahol értékes tudáshoz juthatsz a helyfüggetlen munkához, így ha szimpatikus számodra ez az életforma, ma már te is könnyedén belevághatsz. Ne felejtsd el, hogy ez nem úgy működik, hogy megtanulsz valamit, és kész. Minden szakmában fontos, hogy folyamatosan fejleszd és képezd magad, hogy mindig naprakész piaci tudásod legyen!
Íme néhány tipikus digitális nomád munka, a teljesség igénye nélkül:
- Webdesigner, grafikus
- Programozó
- Szoftverfejlesztő
- Online marketinges
- Szövegíró
- Videós, Youtuber
- Blogger
- Nyelvtanár, fordító
- Könyvelő
- Webáruház tulajdonos
- Virtuális asszisztens
- Könyvelő, adótanácsadó
- Online kurzus értékesítő
- Coach
- Online ügyfélszolgálatos
- Pénzügyi tanácsadó
- SEO szakértő
- Adatrögzítő
Ebből is láthatod, hogy több lehetőséged is van, hogy megtaláld a számodra legjobb digitális nomád szakmát.
Hol találhatsz digitális nomád állást?
Ha saját vállalkozásodon dolgozol, akkor mérlegelned kell, hogy mennyire stabil a cég bevétele, és mennyire van módod mellette folyamatosan utazni. Ha inkább munkavállalóként vagy szabadúszóként vágnál bele, akkor pedig több lehetőséged is van a munkakeresésre.
Munkavállaló digitális nomád
Talán ez az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy belevágj a digitális nomád életbe. Lehet, hogy már most olyan munkát végzel, ami mellett könnyedén utazhatsz, de ha nem, akkor is számos lehetőséged van. Több magyar állásportálon is találhatsz a szakmádhoz kapcsolódó távmunkát, de sok olyan nemzetközi oldal is van, ahol kifejezetten az ilyen típusú munkák között böngészhetsz. Ilyen például a Jobspresso, a Weworkremotely vagy a Workingnomads. A távmunkát keresőknek gyakran nehezebb dolguk van, mivel nehezebb folyamatosan ellenőrizni a munkájukat. Jobban kell bizonyítanod, amivel semmi gond nincs, ha elég elszánt vagy!
Szabadúszó digitális nomád
A szabadúszás lényege, hogy ügyfeleket kell keresni, akiknek projektszerűen tudsz megbízásokat teljesíteni. Korábban már olvashattál nálunk részletesen a korábbi cikkünkben erről a munkavégzési formáról, amit előszeretettel végeznek szövegírók, programozók, webdesignerek, és még sokan mások! Ügyfeleket ajánlás útján is szerezhetsz, hirdetheted magad közösségi felületeken, létrehozhatsz saját weboldalt, ahol bemutatod munkáid, megpróbákozhatsz email marketinggel is, de vannak kifejezetten munkakereső portálok is, mint a Fiverr, az Upwork vagy a Freelancer.
Előkészületek
Ahhoz, hogy belevágj ebbe az izgalmas folyamatba, számos dolgot kell megtervezned előre. Ezeket a pontokat mindenképp gondold át alaposan, hogy ne érjenek meglepetések!
- Úticélod kiválasztásakor figyelj arra, hogy az adott helyen legyen jó a közbiztonság, számodra megfelelő időjárás, jó egészségügyi ellátás, stabil internet és kedvező megélhetési költségek.
- Az utazás megkezdéséhez jó, ha már rendelkezel minimum 6 hónapnyi tartalékkal és stabil jövedelemmel, hogy minden eshetőségre felkészülj. Próbáld csökkenteni felesleges kiadásaidat, vezesd, mire mennyit költesz, és legyél pénzügyileg tudatos!
- Mindenképp szükséged lesz egy jó könyvelőre, aki tud neked segíteni az adózási kérdésekben.
- Törődj a megfelelő pénzügyi szolgáltató kiválasztására, ahol nyugodtan kezelheted hazai és külföldi pénzeidet! Hazai bankszámlád mellett ajánljuk, hogy keress olyan szolgáltatást is, amivel könnyedén tudsz pénzt váltani, és szükség esetén pénzt felvenni. Erre a célra a Revolut lehet egy jó alternatíva.
- Biztosítást kötni nem olcsó mulatság hosszabb távra, azonban nagyon fontos, hiszen bármilyen baleset, betegség vagy káresemény történhet az utazás során.
- Gondoskodj előre a lakhatásodról pénztárcádtól és igényeidtől függően.
Nyelvtudás fontossága
Ahhoz, hogy sikeres legyél digitális nomádként, elengedhetetlen a magabiztos angol nyelvtudás. Jól kell tudnod kommunikálni angolul, hiszen egyrészt a legtöbb országban így fogsz tudni boldogulni, másrészt valószínűleg angol nyelvű munkákat fogsz találni, vagy angol nyelvet használó ügyfeleid lesznek. Nem az a cél, hogy profin írd meg a nyelvvizsgán a hivatalos levelet, hanem az, hogy jól tudd használni a való életben, úgyhogy nyelvtanulásra fel!
Digitális nomád adózás
Nagyon fontos, hogy beszéljünk arról is, hogyan kell adót fizetniük. Vedd figyelembe, hogy az alábbi információk csak tájékoztató jellegűek, konzultálj saját könyvelőddel is!
Digitális nomád adózás alkalmazottként
Ha alkalmazottként végzel távmunkát, akkor viszonylag egyszerű az adózás kérdése, mivel a munkaadód fogja megfizetni utánad az adókat és járulékokat. Azonban fontos, hogy részletesen egyeztess a feletteseddel arról, hogy a cégnek van-e bármilyen előírása a munkavégzés helyével kapcsolatban, mivel attól függően, hogy melyik országban mennyi időt töltesz, változhat az adóügyi illetőséged.
Digitális nomád adózás szabadúszóként
A legnépszerűbb vállalkozási forma a digitális nomádok számára az egyéni vállalkozás. Ha külföldön vagy, akkor is be kell fizetned vállalkozásod adóit, itt a kérdés az, hogy hol és mennyit. Ha nemzetközi ügyfeleid is vannak, akkor meg kell ismerkedned a külföldre számlázás szabályaival is.
Személyi jövedelemadó
A digitális nomádoknak szintén kell SZJA-t fizetni a profitjuk után. Az az alapszabály, hogy akkor kell Magyarországon megfizetni az SZJA-t, ha magyar állampolgár vagy, és egy naptári évben legalább 183 napig Magyarországon tartózkodsz. Hazánknak jelenleg 80 országgal van kettős adóztatás elkerülésére szóló egyezménye, amelybe több EU-s tagállam is beletartozik. Ez az jelenti, hogy ekkor nem kell mindkét országban SZJA-t fizetned. Azonban, ha olyan országból szeretnél dolgozni, amellyel Magyarországnak nincs ilyen egyezménye, akkor az adott országban kell megfizetned az adót, amelyet aztán levonhatsz a magyar SZJA-ból, viszont 5%-ot mindenképp kell fizetned Magyarországon is.
TB fizetés
TB-t addig kell fizetned, ameddig rendelkezel bejelentett lakcímmel Magyarországon. Ha úgy tartózkodsz külföldön, hogy TB jogviszonyod még Magyarországra szól, akkor mindenképp köss egészségbiztosítást. Ha több EU-s országból is dolgozol, akkor érdemes utánajárnod az EU Egészségbiztosítási kártyának, ha viszont az EU-n kívül is utazol, mindenképp köss utasbiztosítást.
Digitális nomád vízum
Ha az Európai Unión belül szeretnél digitális nomádként dolgozni, akkor a szabad helyváltoztatás jogával élve bármelyik tagállamba utazhatsz, és bármeddig ott is maradhatsz. Azonban, ha az EU-n kívülre utaznál, jobban utána kell járnod az adott ország feltételeinek. Ha egy országban kevesebb, mint 90 napig maradnál, akkor valószínűleg a turistavízum megfelelő lesz számodra, ha pedig tovább maradnál, digitális nomád vízumot igényelhetsz, amelyek általában 1 évre szólnak.
KAPTÁR – a digitális nomádok budapesti otthona
A KAPTÁR coworking irodánk kiváló választás lesz számodra, ha éppen digitális nomádként tartózkodsz Budapesten vagy szeretnél többet megtudni arról “gyakorló” digitális nomádoktól, hogy hogyan lehet ezt a legjobban csinálni! Közösségünk rendkívül nemzetközi, gyakran fordulnak meg itt külföldi digitális nomádok, akik átmenetileg vagy huzamosabb időre tartózkodnak az országban. Ha még nem vágtál bele ebbe az életformába, de szívesen kipróbálnád, beszélgetnél, tapasztalnál róla, akkor is less be hozzánk, biztosan találkozol nálunk olyanokkal, akik szívesen mesélnek és megosztják veled tapasztalataikat a témában!
A KAPTÁR-os közösség nagyon sokszínű, nálunk együtt dolgozhatsz cégvezetőkkel, szabadúszókkal és számtalan inspiráló, nyitott emberrel! Nem is beszélve arról, hogy az iroda Budapest szívében található, a Bazilikával szemben, így nemcsak bárhonnan könnyen megközelíthető de a munkanap végeztével könnyen találhatsz magadnak izgalmas programokat a környéken. Olyan modern és inspiráló közeget alakítottunk ki, ahol mindenki szabadon fejlődhet, és kapcsolódhat másokhoz! Modern felszerelés, széleskörű szolgáltatásokkal, teljesen egyedi igényekre szabva, hogy te is kihozhasd magadból a maximumot! Nálunk lehetőséged van alkalmi coworkingre, coworking bérletek vásárlására, közösségi tagságra, tárgyaló bérlésre és privát iroda bérlésére is.
A KAPTÁR többet ad, mint gondolnád
Sokan gondolják azt, tévesen, hogy egy coworking iroda nem több egy kávézónál, ahova beülhetsz dolgozni, csak még fizetsz is érte. Ez valószínűleg sok helyen van így, de nem a KAPTÁR-ban! A kávézók a legtöbbször túl hangosak, tele zavaró tényezőkkel. De ami a leginkább hiányzik onnan, azok az értékes szakmai kapcsolódások és a támogató közösség ereje. Nálunk rengeteg digitális nomáddal, programozóval, szoftverfejlesztővel, marketingessel, grafikussal, nyelvtanárral találkozhatsz és még sok más színes egyéniséggel, akikkel sokat tanulhattok egymástól, és barátságokat köthettek. Nálunk részt vehetsz olyan közösségi programokon is, mint a közös ebéd, különböző ismerkedős vagy épp hatékonyság-javító közös workshopok és tréningek, üzleti networking események, sütögetések, vagy kirándulások!
Digital nomad mixer – a közösség építő ereje
Nézd meg képekben, hogyan zajlott egyik teltházas eseményünk, ahol külföldi és hazai digitális nomádok találkozhattak egymással. A KAPTÁR-os közösségépítési módszereinkkel az addig egymásnak vadidegen emberek, egy pillanat alatt kezdtek bele minőségi, személyes beszélgetésekbe, cseréltek tapasztalatokat, és kötöttek barátságokat!
A digitális nomádságnak rengeteg formája lehet, és nincs egy írott szabály, hogy hogyan lehet tökéletesen csinálni. A lényeg, hogy alaposan készülj fel, és tapasztald meg, mi a számodra legjobb! Természetesen ez az életforma sem való mindenkinek, hiszen ehhez kell egyfajta kalandvágy és függetlenség, ami nincs meg minden emberben. Ha úgy érzed, szívesen kipróbálnád, meg van hozzá a szükséges tudásod és bátorságot, akkor nyugodtan vágj bele! Ne feledd, ha Budapesten jársz, mindenképp próbáld ki a KAPTÁR-t, hogy egy inspiráló környezetben dolgozhass, miközben megismerhetsz hozzád hasonló gondolkodású embereket!