VISSZA

KAPTÁR – A KREATÍV ÉS HATÉKONY MUNKA OTTHONA SZABADÚSZÓK SZÁMÁRA

A szabadúszás, az egyéni vállalkozás elterjedése, a szabadúszó életforma teljesen új korszakot hozott a munka világába, ahol az emberek egyre inkább keresik a rugalmas, irodai kötöttségektől és céges keretektől mentes, szabad munkavégzési formákat. A céges léten kívüli élet viszont más kereteket követel meg azoktól, akik keresik a hatékonyságot és a rendszert a hétköznapokban.

A szabadúszók közül sokan nem tudják, vagy nem akarják egy hagyományos irodai környezetben tölteni mindennapjaikat, de az otthoni munkavégzés sem való mindenkinek. A coworking irodák, mint például a KAPTÁR Budapesten, az utóbbi évtizedben egyre népszerűbb választásnak bizonyult a szabadúszók számára is. De mégis milyen szabadúszónak lenni, és miért szereti annyira a KAPTÁR-t a freelancer közösség?

A freelancer jelentése – Milyen szabadúszónak lenni?

 

A szabadúszó lét az utóbbi évtizedben egyre népszerűbb és ismertebb lett szerte a világon, egyre többen választják ezt a rugalmas munkavégzési formát, ami az online is végezhető munkák esetén különösen adekvát és kényelmes..

A freelancer jelentése (magyarul: szabadúszó): egy függetlenül dolgozó személy, aki egy-egy munkát vagy feladatot vállal el megbízás alapján, és érte fizetést kap. A szabadúszók általában saját maguknak osztják be az idejüket és választják meg a munkavégzésük helyét. Megbízásaik általában rövid távúak, előfordul, hogy csupáncsak néhány órát vagy néhány napig terjedő időszakot ölelnek fel.

A szabadúszás előnyei közé tartozik a rugalmas munkaidő és munkavégzési hely, illetve a munka-magánélet egyensúlyának könnyebb megteremtése. Magadnak szabhatod meg, hogy mettől meddig dolgozol és mikor tartasz pihenőnapot. Ha pacsirta típus vagy, dolgozhatsz hajnalban is, ha pedig bagoly típus vagy, és inkább este pörögsz ezerrel, akkor nyugodtan választhatod az éjszakai munkavégzést is. Ha felhív a legjobb barátod, hogy kávézzatok egyet a nap közepén, akkor sem kell nemet mondanod, hiszen utána is folytathatod a munkát!

A legnépszerűbb szabadúszó munkák: szövegíró, webdesigner, grafikus, programozó, újságíró, fotós és adminisztrátor.

 
 

Szabadúszó adózás

Természetesen freelancerként is adóznod kell a jövedelmed után, erre pedig akkor van lehetőséged, ha vállalkozó, vagy adószámos magánszemély vagy. Mindkét esetben kell jövedelemadót fizetned, ha vállalkozó vagy, akkor pedig választhatsz a KATA-s és átalányadózás közül. Érdemes megvizsgálni azt is, hogy az ügyfeleid elsősorban magyarországi cégek/magánszemélyek vagy külföldiek, változhat, hogy hogyan a legjobb kialakítanod a vállalkozás kereteit. A megfelelő vállalkozási- és adózási forma kiválasztása érdekében javasoljuk, hogy vedd fel a kapcsolatot egy könyvelővel. Sőt, egy jó könyvelővel. Ha nem ismersz ilyet, kérdezz bennünket a KAPTÁRban bizalommal, összekötünk!

KAPTÁR – A freelancerek kreatív otthona

 

A 2012-ben alapított KAPTÁR coworking irodánkat Budapest szívében találhatod, könnyen megközelíthető helyen, a Bazilikával szemben. Az indulás óta célunk, hogy egy olyan modern és inspiráló környezetet alakítsunk ki az itt dolgozók számára, ahol szabadon fejlődhetnek és kapcsolódhatnak hasonló gondolkodású emberekhez. Széleskörű szolgáltatásainkat teljesen egyedi igényekre szabjuk. És ez vonzza a szabadúszókat, mert rugalmas, nyitott és inspiráló.

Szolgáltatásaink

 

  • Alkalmi coworking: Ha csak átmenetileg vagy alkalmi jelleggel keresel irodát egy napra, hétre, vagy hónapra, a KAPTÁRban a helyed! Budapest talán legszerethetőbb és leghatékonyabb munkakörnyezetében, kedvező iroda bérleti díjak várnak – rád szabva.
  • Coworking tagság: KAPTÁRhasználat havi néhány napra vagy akár 0-24 minden napra. Coworking irodánkban választhatsz számos munkaállomás között szabadon (FLEXIE) vagy testre szabhatod saját asztalodat (FIXIE) igényed szerint.
  • Közösségi tagság: Akkor is része lehetsz a közösségünknek, ha nem akarsz vagy nem tudsz KAPTÁRból dolgozni. Gyere el programjainkra, ebédelj velünk, vagy csak ugorj be egy masszázsra. Bandázzunk együtt!
  • Tárgyaló bérlés: Tárgyalóinkban 2–12 fős megbeszélést, coachingot, workshopot, képzést és más csoportos foglalkozást is tarthatsz. Napidíjas és óradíjas tárgyalóbérlés Budapest belvárosában, közel mindenhez és mindenkihez.
  • Privát iroda: Privát iroda alkalmi vagy rendszeres használatra, a költséghatékony munkavégzésért.

A KAPTÁR-ban villámgyors internet, privát telefonálásra használható fülkék, teljeskörű irodatechnikai felszerelés (monitor, projektor, whiteboard, flipchart, klíma) és természetesen kávéfogyasztási lehetőség is rendelkezésedre áll, hogy úgy pörögjön a munka, ahogy te szeretnéd!

Miért jobb a KAPTÁR-ban dolgozni, mint otthon?

 

A legtöbb freelancer-nek csupán egy asztalra és egy laptopra van szüksége a munkájához, így kézenfekvőnek tűnhet az otthoni vagy akár kávézóból történő munkavégzés. Sok szabadúszó viszont arról számol bel, hogy hiába rugalmasak ezek a munkavégzési formák, az ingerszegény (vagy éppen túl hangos) otthoni vagy vendéglátós környezetben egyre jobban elveszítik motiváltságukat, ami csökkenti hatékonyságukat is. Főként a pandémia óta egyre jobban terjednek a különböző home office munkák, és persze a szabadúszók száma is növekszik. Nagyon fontos, hogy ha te is ilyen helyzetbe kerülsz, nagyon figyelj a mentális egészséged fenntartására, járj közösségbe, és találj egy motiváló közeget.

Na egy coworking iroda pont az ilyen emberek számára tökéletes választás! Számos szabadúszó dolgozik nálunk, és szívesen használják ki modern közösségi tereinket, hogy otthonuk falain túl, egy sokkal élettel telibb helyszínen szárnyalhassanak, megtartva rugalmasságukat és függetlenségüket. Nálunk az egyik legmotiválóbb dolog, hogy itt mindenki dolgozik a saját ügyein körülötted. Ezen felül pedig egy olyan inspiráló közösség tagja is lehetsz, ahová öröm lesz bejönni, akár alkalmanként, akár rendszeres bérlettel. 

Légy Te is része a KAPTÁR közösségének, kapcsolódj a többi taghozés oszd meg szakmai tudásod és tapasztalataid, hogy együtt fejlődhess másokkal! Rengeteg színes programmal is várunk, legyen szó közös ebédről, workshopokról, vagy éppen kirándulásokról! És persze semmi sem kötelező, plusz ha fókuszálsz, eskü nem zavar meg senki!

Ezt gondolják a KAPTÁR-os szabadúszók

 

Ha nekünk nem hiszel, nézd meg mit mondtak rólunk szabadúszó közösségünk tagjai! 

Attila – fotós

„Itt van egy olyan közösség, amiből az ember komoly hozzáadott értéket tud kivenni akár üzleti, akár emberi értelemben is.”

Klaudia – Grafikus

„Nézegettem a KAPTÁR közösségi oldalait, az iroda design nagyon bejött – mondanom sem kell, nekem ez mennyit számít – amikor pedig megláttam a síelős képeket, el is dőlt a dolog.”

Ildikó – Tanácsadó

„A KAPTÁRban lenni fun. A viccelődés a konyhában ebédidő alatt, a hülyéskedés a FunFactory játékok alatt, a közösségi quiz estek. Mindegyiket nagyon kedvelem!”

Egy kis segítség – Hogyan legyél sikeres szabadúszó?

 

Ha némi plusz bevételre lenne szükséged jelenlegi munkád mellé, vagy teljes munkaidőben szeretnél szabadúszni, megmutatjuk, hogyan csináld! Kapaszkodj meg, mert szükséged lesz sok elszántságra, türelemre, és némi alapvető tudásra is, hogy sikeressé válj, és kitűnj a többiek közül! A következőkben bemutatjuk, hogyan indulhatsz el ezen az izgalmas úton.

1. lépés: A szabadúszás vajon tényleg neked való?

Bár freelancer vállalkozónak lenni rengeteg előnnyel jár, fontos megértened, hogy a hagyományos, munkaviszonyban történőmunkavégzéshez képest teljesen más látásmódot igényel. Nem lesz szigorú főnököd, aki a fejedrekoppint, ha hibázol, vagy kicsúszol a határidőkből. Komolyabb fegyelmezettséget igényel, hogy magadnak oszd be az időd, és kézben tartsd feladataid sokaságát. Nagyobb lesz a felelősséged is, hiszen rajtad múlik mennyi ügyfelet szerzel, és milyen határidővel, milyen minőségű munkát nyújtasz majd számukra. Első lépésként tehát gondold át, hogy ez a munkavégzési forma neked való-e.

Ha van teljes munkaidős állásod, kezdj el előszőr mellette vállalkozni, ne mondj fel rögtön! Először végezd mellékállásban az új vállalkozás építését, adj időt, hogy beindulhasson, de legalábbis láthatóvá váljon a potenciálja. Ha pedig a mellékállásban végzett munkád elég visszaigazolást, sikert ad, új ügyfeleid bizalommal fordulnak hozzád újra és kézről-kézre kezdenek adni újabb és még újabb ügyfelek és nem feszülsz meg a priorizálási kényszer, ügyfélmanagement és a megnövekedett felelősség miatt, akkor eljöhet az idő a nagy ugrásra: szabadúszóvá válllalkozóvá válni.

2. Találd meg a platformod, ahol munkát kereshetsz 

Több módja is van annak, hogy megtaláld leendő ügyfeleid. Sokan kizárólag ajánlások alapján dolgoznak. Ez a módszer azért nagyon jó, mert itt már alapból egy jó bizalmi szinttel indíthatsz, viszont több idő lehet, mire sok emberhez eljut a jóhíred. 

Mindenképp keress egy online platformot is, ahol rádtalálhatnad. Vannak, akik Facebook, Insta, Tiktok, vagy éppen LinkedIn segítségével szereznek új ügyfeleket, méghozzá sikeresen, és vannak, akik különböző szabadúszó munkákat kínáló oldalakon találnak rá megbízóikra (erről lentebb olvashatsz). Találd meg azt, ami a legjobban működik neked, hiszen mindenkinek más jön be!

Ha fent szeretnél lenni egy freelance munkákat kínáló portálon, figyelj arra, hogy igényesen állítsd össze profilod, és tüntess fel referencia munkákat is! Az áraid megszabhatod órabérben, vagy projekt alapon is. Figyelj arra, hogy csak olyan munkát vállalj el, ami megéri neked pénzben és időben is, de kezdőként nem fogsz tudni olyan összegeket elkérni, mint egy veterán szabadúszó. Gyűjts tapasztalatot, és később növeld áraidat!

3. lépés: Keress munkát hatékonyan

Először csak olyan munkákat vállalj el, amik képességeidhez illeszkednek, és biztosan be tudod fejezni őket határidőre! Nagyon fontos, hogy gyűjtsd a pozitív visszajelzéseket, ezzel növelve hírneved és megbízhatóságod. Amennyiben egy olyan projektre jelentkezel, amihez kísérőlevelet is kell írni, mindenképp emeld ki azokat az erősségeid és tapasztalataid, amik fontosak a munka elvégzéséhez. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb hagyományos munkához képest itt te válogatod meg, hogy kinek vállalsz munkát, így könnyebben elkerülheted a problémás ügyfeleket is.

4. Ügyelj a jó ügyfélélményre

A szabadúszás egyik legfontosabb része, hogy ügyfeleiddel jó kapcsolatot építs ki. Ha meg lesznek elégedve munkád minőségével, tisztán és érthetően kommunikálsz velük, segítesz nekik és hamar megtaláljátok a közös hangot, akkor nagyobb eséllyel fognak máskor is alkalmazni, és ajánlani mások számára! Maradj elérhető számukra, válaszolj rendszeresen kérdéseikre, adj visszajelzést a munkafolyamatról, ezzel kiépítve a kulcsfontosságú bizalmat.

 

Nincs elég megbízásod szabadúszóként?

Íme 3 weboldal, ahol biztosan ügyfelekre találhatsz!

 

A szabadúszó munkák keresése nem is olyan bonyolult, mint elsőre gondolnád. Ma már számos freelancer munkát kínáló oldallal találkozhatsz. Összegyűjtöttük neked a 3 legnépszerűbbet, amelyet érdemes lehet kipróbálnod.

Fiverr

A Fiverr az egyik legismertebb online freelancer oldal. Rendkívül egyszerű a használata, és szinte bármilyen szolgáltatást el tudsz rajta adni. A Fiverr-t az alacsony árak jellemzik, és főként webdesignerek, szövegírók, marketingesek és programozók használják. Akkor lehet jó választás számodra, ha viszonylag olcsó szolgáltatást nyújtasz, és szeretnél sok emberhez eljutni! Az oldalon minden munka után 20%-os tranzakciós díjat kell fizetni.

 

Upwork

 

Szintén nagyon népszerű freelancer munkakereső oldal a marketingesek, szövegírók, designerek, sales-esek, fordítók, adminisztrátorok, mérnökök, építészek és IT szakemberek körében. Itt a különböző vállalkozók és cégek hirdetnek meg projekteket, amelyekre lehet jelentkezni. A projektek lehetnek fix árasak, vagy órabér szerintiek is. A freelancerek szabadon pályázhatnak, és a projektmenedzserek kiválasztják a számukra legszimpatikusabb jelöltet. A fizetendő tranzakciós díj csupán 10%.

Freelancer

A Freelancer célja, hogy a szabadúszókat vállalkozásokkal és projektekkel kösse össze. Népszerű platform marketingesek, grafikusok és IT szakemberek körében. Az Upwork-höz hasonlóan úgy működik, hogy a szabadúszók böngészhetnek a különböző projektek közül, amelyekre szabadon jelentkezhetnek. Minden projektnél 10%-os vagy $10-os tranzakciós díjat kell megfizetni, azt, amelyik a kettő közül a magasabb.

Ha szabadúszáson gondolkodsz, reméljük segítettünk neked, hogy hogyan vágj bele, és milyen platformok segítségével indulj el ezen az izgalmas úton! Ne feledd, a KAPTÁR küldetése, hogy a freelancerek kreatív otthona legyen, és mindent meg is teszünk azért, hogy a nálunk dolgozó szakemberek modern, nyugodt és jól felszerelt környezetben szárnyalhassanak, a közösség erejével! Próbáld ki Te is Budapest egyik legnépszerűbb coworking irodáját!

Tetszett? ...Akkor ne felejtsd el megosztani 🙂